جدیدترین اطلاعات کاربرد انواع پمپ باد + خرید کمپرسور باد

pumpyabpumpyab
139 بازدید

کمپرسور باد دارای اسم های مختلفی است که به پمپ باد، کمپرسور هوا و پمپ هوا نیز در بسیاری از فروشگاه ها نامگذاری و شناخته می شود. اساس و عملکرد کمپرسور ، تولید هوا با فشار زیاد می باشد که تمامی این کارها در مخزن کمپرسور انجام می شود.

در سیستم های پنوماتیکی عنصر بسیار مهم کمپرسور باد می باشد که اگر قصد دارید هوا با فشار زیادی ایجاد شود، باید به دنبال پمپ هوا با مخزن بزرگ باشید. زیرا با بزرگ شدن مخزن عملیات فشرده سازی بیشتر شده و هوا با فشار بیشتر تولید خواهد شد.

استفاده از کمپرسور باد غیر متناسب با کار، باعث بروز عیب های زیادی برای دستگاه خواهد شد که می توان به فشار آمدن زیاد به موتور دستگاه، تلف شدن انرژی و استهلاک قسمت های مکانیکی موتور اشاره کرد، پس حتما در انتخاب کمپرسور باد دقت کرده و براساس اندازه، قدرت، سرعت و همچنین نوع بار مکانیکی اقدام به خرید کنید.

 

کمپرسور ها بیش از آنچه که فکرش را کنید در اطراف شما نقش آفرینی می‌کنند. برای مثال در تمامی یخچال‌ها از کمپرسورها برای فشرده‌سازی گاز مبرد استفاده می‌شود. موارد این چنین در ارتباط با کمپرسور ها بسیار زیاد است

 

بطور کل می‌توان کاربردهای کمپرسور باد را به سه دسته  کاربرد خانگی (سرگرمی)، حرفه‌ای و صنعتی  طبقه بندی کرد.همانطور که اشاره شد یکی از کاربردهای کمپرسور باد، کاربرد خانگی و یا سرگرمی می‌باشد. برای مثال استفاده از کمپرسور باد برای باد کردن لوازم بادی مانند استخر های بادی،مبلمان بادی ، یکی از کاربردهای خانگی کمپرسورهای باد می‌باشد.

بنا به کاربردهای مختلف کمپرسور های باد در دنیای امروزی، کمپرسور ها در انواع و اقسام مختلفی تولید می‌شوند که اصلی‌ترین وجه تمایز آن‌ها فارغ از مکانیزم فشرده‌سازی، حجم مخزن و فشار تولیدی آنها می‌باشد.در این مقاله به کاربردهای کمپرسورهای باد در مصارف شخصی و حرفه‌ای پرداخته‌ و لیستی نسبتا کامل از انواع استفاده‌ هایی که از کمپرسورهای باد در مقیاس‌های مختلف می‌شود، فراهم آورده‌ایم. با مطالعه این مقاله می‌توانید آشنایی بیشتری با کمپرسور های باد و کاربرد آن‌ها پیدا کرده و درک بهتری از تاثیر هوای فشرده در دنیای امروزی بیابید.

طبقه بندی کمپرسور های باد بر اساس مصرف:

کمپرسورهای باد را می‌توان به سه دسته زیر طبقه بندی کرد:

 

 

درباره انواع کمپرسور باد بیشتر بدانید - کمپرسور صفوی

 

۱ – کمپرسور های خانگی (مصرف کننده):

این دسته از کمپرسورهای باد برای مصارف سبک و غیر حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال از این دسته از کمپرسورهای باد برای باد کردن لاستیک دوچرخه، راه‌اندازی منگنه‌های بادی کوچک و سایر ابزارهای پنوماتیک سبک استفاده می‌شود. اکثر کمپرسورهای خانگی دارای حجم ۱۰ لیتر تا ۳۰ لیتر میباشند که راحت قابل جابه جایی هستند.

 

۲ – کمپرسور های حرفه‌ای:

کمپرسورهای حرفه‌ای قدرتمندتر از کمپرسورهای خانگی بوده و هوای فشرده با فشار بالاتری را تولید می‌کنند. این کمپرسورها قدرت لازم برای راه‌اندازی همزمان چند ابزار پنوماتیک سبک را دارند. اغلب کمپرسورهای حرفه‌ای از نوع پیستونی ، کوبل می‌باشند.

 

۳ – کمپرسور های صنعتی:

کمپرسور های باد صنعتی از دو دسته دیگر قدرتمند بوده و متناسب با شرایط کاری سخت کارخانه‌ها و مراکز صنعتی بزرگ ساخته شده‌اند. کمپرسورهای باد صنعتی برای کار در شیفت‌های طولانی طراحی شده و در ساخت آن‌ها از قطعات با کیفیت استفاده شده است. همچنین در طراحی کمپرسورهای صنعتی، نوسانات تقاضای هوای فشرده در نظر گرفته می‌شود.

کمپرسور های باد در خانه:

کمپرسور های باد در خانه کاربردهای گوناگونی دارند. ممکن است از کمپرسورهای باد خانگی جهت تمیزکاری استفاده شود و یا از آن جهت انجام یک کسب و کار خانگی کوچک مورد استفاده قرار گیرد. بطور کل یک کمپرسور باد ۱۰ لیتری می‌تواند تمامی کاربردهای خانگی را به خوبی پوشش دهد.

این کمپرسورها با کاهش دادن حجم در محفظه سیلندر، هوای فشرده را تولید کرده و در اختیار شما قرار می‌دهند. کمپرسورهای باد خانگی به قدری کوچک هستند که می‌توان آن‌ها را به راحتی توسط چرخ آن‌ها جابجا نمود. همچنین استفاده از یک مخزن ثابت با حجم مناسب می‌تواند هرگونه کمبود احتمالی هوای فشرده را برای کسب و کار خانگی‌تان جبران نماید.البته این پمپ باد برای رنگ آمیزی مناسب نیستند

۱-شست و شو با فشار زیاد:

دستگاه‌ های شست و شوی فشار قوی خانگی مجهز به کمپرسور باد هستند. این دستگاه‌ها با پاشش آب با فشار زیاد، شست و شو را آسان ساخته و باعث صرفه جویی در مصرف آب می‌شوند. از شست و شوی با فشار برای تمیز کردن نمای ساختمان، تمیز کردن خودرو و حیاط استفاده می‌شود.

۲– نجاری و کار با چوب:

نجاری و کار با چوب یکی از سرگرمی‌های محبوب خانگی می‌باشد که منبع کسب درآمد نیز می‌باشد. هرچند نجاری بدون استفاده از ابزارها کاری بسیار دشوار و خسته کننده می‌باشد. کیفیت و طول عمر بالای ابزارهای پنوماتیک نجاری باعث شده تا نجاران به استفاده از کمپرسورهای باد ترغیب شوند. بطور کل از کمپرسورهای باد خانگی در حوزه نجاری برای موارد زیر استفاده می‌شود:

• سنباده کاری سطح

• راه‌اندازی ابزارهای بادی مانند میخکوب بادی

• از بین بردن عیوب چوب و فلزات

• پاک کردن سطح چوب از گرد و غبار و خاک اره

 

۳ – کارهای دستی:

کمپرسور های باد برای آسان نمودن کارهایی که پیش‌تر با دست‌های خالی انجام می‌شدند، ساخته شده‌اند. این مورد در خصوص کارهای دستی خانگی نیز صدق می‌کند. از این کارها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

• نقاشی با ایر براش کوچک

• رنگ آمیزی های سطحی و بسیار کوچک با استفاده از پیستوله های مینیاتوری

• استفاده از ابزارهای پنوماتیک برای تعمیرات خانه

• استفاده از تفنگ‌های بادپاش جهت تمیز کردن سطوح خانه

– انجام امور حیاط:

در خانه‌ هایی که دارای حیاط‌ های اختصاصی هستند، استفاده از کمپرسور باد خانگی می‌تواند در انجام کارهای حیاط بسیار موثر واقع شود. در واقع خیلی از ساختمان‌ها نیز برای انجام امور حیاط ساختمان از کمپرسورهای باد خانگی استفاده می‌کنند. از کاربردهای هوای فشرده در انجام امور حیاط می‌توان موارد زیر را شمرد:

• تمیز کردن بخش‌های غیر قابل دسترسی

• جارو کردن برگ‌ها و شاخه‌های شکسته

• پخش علف کش در حیاط‌ها و باغ‌های بزرگ

• خارج کردن زباله‌ها ریز و درشت از حیاط

• متصل کردن شیلنگ آب و آبپاشی حیاط با فشار باد

 

مصارف کمپرسور های باد در فعالیت‌ های تجاری:

از مغازه‌ های کوچک گرفته تا تجارت‌ های بزرگ، همگی جزو استفاده کنندگان هوای فشرده می‌باشند. بسیاری از شرکت‌ ها به دلیل قابلیت اطمینان بالای ابزارهای پنوماتیک به کمپرسور های باد اتکا می‌کنند.

رایج‌ترین مورد استفاده از کمپرسور های باد در تجارت‌ های کوچک و متوسط، راه‌ اندازی ابزارهای بادی می‌باشد. ابزارهای بادی نسبت به ابزارهای برقی از امنیت بالاتری برخوردار بوده و طول عمر بیشتری نیز دارند. همچنین ابزارهای برقی در صورت استفاده زیاد دچار گرمایش شده که این گرما باعث اختلال در عملکرد آن‌ها می‌شود و این در حالیست که ابزارهای پنوماتیک با ساعت‌ها کار مداوم نیز همانند دقایق اولیه کار می‌کنند.

ابزارهای پنوماتیک در سال‌ های اخیر بسیار رواج پیدا کرده و تقریبا می‌توان گفت که برای تمامی ابزارهای برقی، نمونه‌ پنوماتیک نیز ساخته شده‌ است.
خدمات تجاری چون خدمات خودرو، کارواش‌ ها، فعالیت‌ های تفریحی و دندان پزشکی‌ها، همگی از هوای فشرده برای ارائه خدمات خود استفاده می‌کنند. با اینکه تولید هوای فشرده هزینه نسبتا بالایی دارد اما با استفاده صحیح از این نیروی گرانبها می‌توانید هزینه‌ های خود را در بلند مدت کاهش دهید. چراکه ابزارهای پنوماتیک طول عمر بالاتری نسبت به ابزارهای برقی داشته و در صورت استفاده صحیح می‌توانند تا سال‌های سال برای شما کار کنند.
در اینجا می‌توانید برخی از فعالیت‌ های تجاری که از کمپرسور های باد استفاده می‌کنند را مشاهده نمایید:

• رنگ آمیزی وسایل نقلیه در کارگاه‌ های رنگ آمیزی

• ارائه خدمات دندان پزشکی

• استفاده از مته‌ها و چکش‌های پنوماتیک در تعمیرات ساختمان

• راه‌ اندازی ابزارهای پنوماتیک در تعمیرگاه‌ های خودرو

• استفاده از تفنگ‌ های بادی برای تمیزکاری

• راه‌ اندازی ابزارهای پنوماتیک نجاری‌ها

 

مصارف کمپرسور های باد در فعالیت‌ های صنعتی:

از زمانی که کمپرسورهای باد وارد بازار شده‌اند، صنایع زیادی به سوی استفاده از کمپرسورهای باد رو آورده‌اند که هر روزه نیز به تعداد این صنایع اضافه می‌شود. ویژگی‌هایی که نیروی هوای فشرده دارد باعث شده تا صنایع مختلف به این اندازه طرفدار استفاده از کمپرسورهای باد برای تامین نیروی مورد نیاز جهت راه‌اندازی ابزارهایشان شوند.

از این ویژگی‌ها می‌توان به امن بودن، قابل اتکا بودن و همچنین صرفه اقتصادی استفاده از هوای فشرده در بلند مدت اشاره کرد. هم اکنون هوای فشرده به عنوان چهارمین منبع انرژی پس از برق، آب و گاز در نظر گرفته می‎‌شود.

تقاضای گسترده نسبت به هوای فشرده باعث شد تا مدل‌های مختلفی از کمپرسورهای باد معرفی شوند که هر کدام از مکانیزم فشرده‌سازی و ویژگی‌های خاصی برخوردار بودند. در این بخش لیستی از صنایعی که به صورت گسترده از کمپرسورهای باد استفاده می‌کنند را آورده‌ایم که خود نشان دهنده طیف وسیع کاربردهای هوای فشرده در صنعت می‌باشد

 

۱ – صنعت کشاورزی:

در اغلب بخش‌ های کشاورزی مکانیزه شده از کمپرسور های باد استفاده می‌شود، چراکه استفاده از هوای فشرده در صنعت کشاورزی باعث کاهش هزینه‌ها و افزایش سودآوری و در حین حال، افزایش سرعت و سهولت کار می‌شود. از هوای فشرده در کشاورزی برای فعالیت‌ های زیر استفاده می‌شود:

• انتقال غلات و دانه‌ها به سیلوها توسط نوار نقاله

• تهویه مطبوع در گلخانه‌ها

• سمپاشی و بذرپاشی

• راه‌ اندازی دستگاه‌ های لبنی

• راه‌ اندازه و بهره‌ برداری از تجهیزات حمل و نقل پنوماتیکی

۲ – صنایع تولیدی:

هوای فشرده در صنایع تولیدی، منبع انرژی مرکزی می‌باشد که خط تولید را زنده نگه می‌دارد. از کاربردهای هوای فشرده در صنایع تولیدی می‌توان موارد زیر را نام برد:

• راه اندازی ابزارهای پنوماتیک در خط تولید

• تجهیزات برش‌ و جوش‌کاری

• خارج کردن قطعات از قالب‌ها

• تنظیم غلتک‌ ها و نرخ ورود مواد اولیه به دستگاه‌ها

• دمش هوا در قالب‌های تولید بطری‌ های پلاستیکی و مخازن

• کنترل موقعیت گیره‌ها، موقعیت‌دهنده‌ها و سایر موارد

• تکمیل و بسته‌بندی محصول تولید شده

• سند بلاست و فینیشینگ فلزات

• بهره‌ برداری از ماشین آلات پنوماتیک و خودکار

 

۳ – صنعت خشک‌ شویی:

مهم‌ترین ویژگی هر خشک‌ شویی، تمیز کردن پارچه‌ ها و اتوکشی تمیز و دقیق می‌باشد. این موارد با استفاده از نیروی هوای فشرده به شکل بهتری صورت می‌گیرد.

• پاشش مواد شیمیایی از طریق تفنگ‌ های تمیز کننده

• بخار شویی و اتوکشی پرسی

 

۴ – صنایع داروسازی:

در صنایع داروسازی از کمپرسور های باد بدون روغن استفاده می‌شود، چراکه عدم وجود روغن در هوای فشرده در حوزه سلامت و غذایی بسیار حائز اهمیت است. همچنین به دلیل اهمیت بهداشت در صنایع داروسازی، لازم است تا در فرایند تولید دارو، کمترین دخالت انسانی صورت بگیرد. به همین دلیل تمامی صنایع داروسازی از کمپرسورهای باد در روند تولید محصولات خود استفاده می‌کنند. کاربردهایی که هوای فشرده در صنایع داروسازی دارند شامل این موارد می‌شود:

• جابجایی محصول توسط نوار نقاله

• پوشش‌دهی روی مواد دارویی

• ترکیب مواد اولیه سازنده با نسبت‌های بسیار دقیق

• حفظ و کنترل فشار مخازن اختلاط و نگهداری

• بسته بندی کردن داروها

۵ – اکتشاف انرژی:

به دلیل ماهیت کار اکتشاف انرژی یعنی دور افتادگی، ضروری است تا تجهیزات استفاده شده در این کار، طول عمر بالایی داشته و احتمال خرابی و از کار افتادگی آن‌ها بسیار پایین باشد. در نتیجه در فرایند اکتشاف انرژی از کمپرسورهای باد و ابزارهای پنوماتیک زیادی استفاده می‌شود. از جمله فعالیت‌هایی که در اکتشاف انرژی توسط کمپرسورهای باد انجام می‌شود، می‌توان به این موارد اشاره کرد:

• راه‌ اندازی ابزارها و تجهیزات پنوماتیکی در خشکی و دریا

• ملایم کردن آشفتگی‌های حاصل از تلاطم دریا

• وارد کردن و خارج نمودن میله‌های راکتور

• کنترل شیرهای مدار بخار و سرمایش از راه دور

• راه‌اندازی ونتیلاتورهای دیگ بخار

 

۶ – صنعت غذا و نوشیدنی:

طیف وسیعی از تجهیزات و دستگاه‌های مورد استفاده در صنایع غذایی و نوشیدنی از کمپرسورهای باد برای تامین نیروی خود استفاده می‌کنند. بهترین گزینه برای تداوم روند کار خط تولید، عدم ورود آلودگی به مواد غذایی و در حین حال پایین نگهداشتن هزینه‌های عملیاتی، استفاده از نیروی هوای فشرده می‌باشد. برخی از فعالیت‌هایی که توسط هوای فشرده انجام می‌شوند به شرح زیر می‌باشد:

• بسته بندی و پالت گذاری محصولات

• بررسی دستگاه‌ها

• پمپ کردن نوشیدنی در بطری

• سرد کردن و فریز کردن محصولات

هوای فشرده به شکل گسترده‌ای در صنایع تولید غذا و نوشیدنی استفاده می‌شود و امروزه در حدود ۹۰ درصد از صنایع تولید مواد غذایی و نوشیدنی از کمپرسور های باد استفاده می‌کنند.

 

انواع پمپ باد

در مجموع سه نوع کمپرسور یا پمپ باد در بازار موجود است که عبارتند از:

  • پیستونی
  • اسکرو
  • فشار قوی

 

 

دسته بندی بلاگ
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت